Pytania?
Materace Piankowe - czy to dobry wybór? Dla kogo zalecamy takie materace? Omawiamy najważniejsze cechy i właściwości. Co zyskujemy decydując się na materac piankowy?
Coraz większą popularność zdobywają materace piankowe. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest rozwój chemii i technologii w dziedzinie produkcji poliuretanu. Drugim powodem jest względna łatwość produkcji takich materaców, łatwość cięcia i dopasowania. Ma to swoje zalety. Dzięki dobrej plastyczności i podatności materiału jakim jest pianka poliuretanowa można stworzyć praktycznie nieskończoną liczbę materaców piankowych. Łatwość łączenia pianek poliuretanowych różnego typu pozwala na praktycznie dowolne połączenia. Dzięki temu można wyróżnić materace piankowe (oczywiście chodzi o różne opcje, modele), które będą dopasowane specjalne dla:
- dzieci
- młodzieży
- sportowców
- dorosłych
- osób starszych
- osób w czasie rehabilitacji
- osób z przewlekłymi bólami kręgosłupa
- osób z nadwagą
- osób z niedowagą
- osób obłożnie chorych alergików
- par o dużej różnicy wagowej
Ponadto istotną cechą materaca piankowego jest możliwość stosowania go na wszelkich stelażach podnoszonych elektrycznie, manualnie oraz na wszelkich stelażach przeciwodleżynowych. Dzieje się tak ze względu na bardzo niską wagę materaca pianowego.
Waga.
Jedna z największych zalet materaców piankowych. Materace wykonane z pianek poliuretanowych są wyjątkowo lekkie, co czyni je łatwymi transporcie, podnoszeniu, przemieszczaniu czy nawet zwijaniu w rulon. Wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie, gdy materac będzie znajdował się na stelażu podnoszonym do góry by uzyskać dostęp do skrzyni na pościel. Zdecydowanie łatwiej podnieść materac ważący 12-15 kg, niż materac o wadze 40-50 kg. O ile dla młodzieży czy osób w średnim wieku nie ma to znaczenia, to dla osób starszych, mieszkających samotnie jest to ogromna zaleta, często decydująca o zakupie materaca piankowego.
Z czego składają się typowe materace pianowe?
Pianka poliuretanowa może posiadać kilka odmian, które różnią się między sobą elastycznością, sprężystością, wielkością porów, ale przede wszytkim- gęstością. Gęstość jest czynnikiem decydującym o twardości materaca, a więc o praktycznie najważniejszej właściwości. Dzięki dobraniu pianki o odpowiedniej gęstości możemy zaproponować odpowiednie materace piankowe dla dzieci, dla młodzieży czy dla dorosłych. Dla osób o wadze do 80kg, o wadze między 80-95kg, oraz dla osób cięższych niż 96kg. Dzięki temu każdy ma szansę się wygodnie wyspać i nie musi być skazany na twarde materace sprężynowe czy twarde maty kokosowe. Pianek poliuretanowych mogą być setki, ale wyróżniamy kilka podstawowych odmian:
- Pianka hr-30
- Pianka hr-35
- Pianka hr-40
- Pianka PUR T 25
- Pianka PUR T 30
- Termo-elastyczna standardowa (biała)
- Termo-elastyczna utwardzona (różowa/czerwona)
- Pianki typu Komfort
Lateks a materace piankowe?
Bardzo często elementem materaców piankowych są warstwy wykonane z pianki lateksowej. Pianka lateksowa słynie z swojej wygody i komfortu jaki daje podczas snu na materacu wyposażonym właśnie w tę piankę. Posiada doskonałe właściwości antyalergiczne, dzięki specjalne porforacji umożliwia doskonałą wentylkację. Od wielu lat pianka lateksowa jest stosowana jako wykończenie wierzchnie w najlepszych i najwygodniejszych materacach. Maksimum komfortu, bez przesadnej miękkości czy twardości osiąga się dzięki odpowiedniej grubości - w przypadku pianki lateksowej grubość optymalna wynosi 3-5cm w przypadku osób dorosłych oprzeciętnej wadze.
Materac piankowy - na obrazku powyżej widać rdzeń z pianki poliuretanowej wysoko-elastycznej oraz dwie warstwy profilowanej pianki lateksowej. Z jednej strony w celu utwardzenia zastosowano matę kokosową pomiędzy rdzeniem a profilowaną pianką lateksową.
Wygoda i komfort snu materaców piankowych.
Dzięki możliwości precyzyjnego dobrania pianek składających się na dany materac piankowy posiadamy możliwość wyjątkowego dopasowania materaca do potrzeb. Ale co z wygodą pianki w samej sobie, jako materiału? Pianki wykorzystywane przy produkcji materaców charakteryzują się bardzo dobrym dopasowaniem do kształtu ciała, bardzo precyzyjnym dopasowaniem do kształtu i ciężaru newralgicznych punktów takich jak biodra, łopatki czy ramiona podczas snu na boku. Pianki ze względu na swoją objętość (w naszych materacach stosujemy jako wkłady pianki o wysokości od 6-10cm dla dzieci, oraz 10-14cm dla dorosłych) doskonale rozkładają na powierzchnie odbieranie obciążenie. Dzięki temu dobrze dobrany materac piankowy nie będzie ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.
Wytrzymałość i okres użytkowania materaców piankowych
W przypadku materaców piankowych jest to bardzo istotny element do omówienia. Dlaczego? Ponieważ są bardzo podatne na niewłaściwie użytkowanie, niewłaściwie dobrane pianki w stosunku do wagi osoby śpiącej mogą ulec trwałemu odkształceniu. Jednak prawidłowa gęstość pianki (a więc jej twardość) całkowicie eliminuje problem szybkiego, a nieodwracalnego odkształcenia. Im waga osoby śpiącej na materacu piankowym jest większa (przy 100-110kg) tym trudniej dobrać odpowiedni materac piankowy, ponieważ coraz większe zwiększanie gęstości i twardości materaca nie wpłynie pozytywnie na komfort snu. W takim wypadku zdecydowanie lepiej zainteresować się materacami lateksowymi o twardości h3 lub materacami kieszeniowymi, także o twardości h3.
Dowolność kształtu i rozmiaru.
Materace piankowe jako jedyne, poza lateksowymi, pozwalają na praktycznie dowolne kształty i rozmiary. Dzięki temu, jeśli lubisz spać na wygodnym materacu, to nie musisz rezygnować z tej wygody w swoim kamperze, domku letniskowym czy jachcie. Wszystkie kształty są możliwe do uzyskania bez utraty wygody.