Pytania?
Wyjaśniamy różnice oraz podobieństwa obu materiałów. Proces pozyskiwania surowca oraz produkcji mieszanki lateksowej wykorzystywanej w materacach lateksowych.
Warto zwracać uwagę na skład chemiczny materiałów z których został wykonany materac oraz proporcje ilościowe danych składników chemicznych. W tym artykule skupimy się wyłącznie na piance lateksowej produkowanej z zamiarem zastosowania w materacach do spania, szczególnie w materacach lateksowych.
Sok mleczny bogaty w tak istotny dla przemysłu kauczuk występuje u około 2000 różnych gatunków roślin, jednak do celów produkcyjnych pozyskuje się go głównie z drzewa kauczukowca brazylijskiego- hevea brasiliensi. Z jednego takiego drzewa można uzyskać około 5kg surowca suchego. Kauczuk wysokiej jakości cechuje się żółtym kolorem, jednak w procesie technologicznym może zostać odbarwiony lub zabarwiony na zadany kolor.
Naturalny kauczuk, chemicznie rzecz biorąc, to polimer należący do grupy politerpenów, o chemicznej nazwie cis-1,4-poliizopren. Masa cząsteczek po kontakcie z tlenem wzrasta co powoduje zmianę gęstości i stanu substancji. Nie jest to jednak już gotowy lateks.
Wzór cząsteczkowy kauczuku naturalnego:
Lateks naturalny to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, który w nomenklaturze chemiczno-przemysłowej oznacza wszelkie emulsje polimerów, w tym także gum i plastików. Sok mleczny z drzewa kauczukowego poddaje się stabilizacji substancjami alkalicznymi (czyli np. amoniakiem). Ostateczny produkt, czyli koloid lateksu naturalnego wykorzystywany w przemyśle, otrzymuje się poprzez zagęszczanie soku mlecznego, co przeprowadza się poprzez odwirowanie oraz częściowe odparowanie wody. Dodatkowo, koagulacja zachodzi po np. zamrożeniu, oddaniu roztworów soli rozpuszczalnych w wodzie lub właśnie po zakwaszeniu.
W ten sposób otrzymujemy surowiec w 100% lateksowy oraz w 100% naturalny, ale nie do końca o właściwościach wymaganych do produkcji materaców. Sam lateks jest produktem silnie alergizującym, dlatego aby zmniejszyć tę właściwość do koloidu lateksowego dodaje się inne substancje syntetyczne, które zmniejszają kruchość gotowego spienionego produktu, niwelują dużą część czynników alergizujących, czyniąc piankę lateksową bardziej przyjazną w codziennym użytkowaniu także dla alergików i małych dzieci.
Lateks syntetyczny jest otrzymywany poprzez polimeryzację emulsyjną danych monomerów i stężenie powstałego roztworu koloidalnego zawierającego kauczuk chloroprenowy, butadienowo–styrenowy, nitrylowy lub butadienowo-winylopirydynowy. Taki produkt znajduje zastosowanie jako w wyrobach piankowych żelowanych i nieżelowanych, jako wykańczanie tkanin i materiałów - w przemyśle tekstylno meblowym. W budownictwie, chemii budowlanej lateks syntetyczny jest stosowany do produkcji emulsji asfaltowo-lateksowych służących do uszczelniania pokryć dachowych.
Mieszanka lateksu naturalnego z lateksem syntetycznym wykorzystywana przy produkcji materaców lateksowych, pianek lateksowych, poduszek i wypełnień lateksowych powinna składać się w ~80% z lateksu syntetycznego oraz w ~20% z lateksu naturalnego. Proporcje te są przybliżone i nie uwzględniają zawartości dodatkowych środków chemicznych stosowanych przez producentów surowców lateksowych z których formuje się materace lateksowe.
Forma wykorzystywana do produkcji perforowanej piany lateksowej.
Proporcja 80:20 obowiązuje wśród wszystkich europejskich producentów dostarczających produkty dobrej jakości. Dodatkowo wyroby lateksowe powinny być sygnowane znakiem Euro-Latex Eco-Standard, który zapewnia o bezpiecznym użytkowaniu wyrobów lateksowych, nieszkodliwych dla zdrowia.
Żródła:
Wikipedia.pl - kauczuk syntetyczny
Wikipedia.pl - kauczuk naturalny