Pytania?
Jak wybrać odpowiednie łóżko i je ustawić?
- Spis treści:
- Jakiej wielkości i jakiego typu łóżko
- Jaki stelaż
- Jak prawidłowo ustawić łóżko
- Jakiej wielkości i jakiego typu łóżko
Temat wyboru odpowiedniego łóżka w dobie różnorodności oferowanej przez firmy obecne na rynku może przyprawiać o niemały zawrót głowy. Są jednak podstawowe zasady dotyczące wyboru łóżka, stelaża oraz ustawienia, które muszą być spełnione, aby cieszyć się wygodą użytkowania i trwałością.
Jakiej wielkości i typu łóżko?
Podstawowy podział to łóżka jedno- lub dwuosobowe. Typowy rozmiar łóżka dla jednej osoby to 90x200cm, a dla dwóch osób jest to rozmiar to 140x200cm. Oczywiście wielkość łóżka powinna podlegać modyfikacjom, w zależności od użytkowników i ich preferencji. Typowe rozmiary łóżek nie są przystosowane dla osób wyższych niż 180cm. Taka osoba na standardowym łóżku zmuszona jest podkurczać nogi, lub spuszczać stopy poza materac. Niestety nie służy to odpowiedniemu odpoczynkowi podczas snu, z powodu nieprawidłowego ułożenia kośćca, oraz skruczonych mięśni nóg przez około 8 godzin. Dlatego jeśli obecny, lub przewidywany wzrost oscyluje powyżej 180cm, należy wydłużyć ramę i materac o minimum 20cm. Najczęściej spotykanym rozmiarem wtedy jest 220cm, ale również należy się zastanowić nad 240cm (np. gdy taka osoba lubi spać z wysuniętymi rękami ku górze)Druga sytuacja, z którą najczęściej się spotykamy, to wielkość użytkowników i ich typowe pozycje snu. Jeśli jedna z osób jest większych rozmiarów, lub lubi spać z rozłożonymi rękami i nogami, powinniśmy rozważyć poszerzenie wymiaru łóżka ponad standardowy. Coraz częściej spotykane są łóżka szerokości 100cm dla łóżek pojedynczych, czy 160 (a nawet 180cm) dla łóżek podwójnych. Zwiększenie szerokości łóżka zwiększa komfort użytkowania, dla każdej z osób, a tym samym poprawia jakość snu. Większy rozmiar łóżka może również być wygodny dla materaców typu duo, tzn. o dwóch twardościach po lewej i prawej stronie.
Jeśli już wiemy, jakich rozmiarów powinniśmy wybrać łóżko, to kolejnym krokiem jest zawężenie wyszukiwania pod względem typu łóżka. Przedewszystkim musimy zwrócić uwagę na wysokość łóżka z kilku powodów. Dla osób starszych lub z trudnościami w poruszaniu się (np. po endoprotezach stawu biodrowego), musimy wybrać łóżko o takiej wysokości, aby osoba siadająca na łóżku mogła bez problemu z niego wstać. Wysokość w granicy ??, wtedy mamy sytuację, w której siedząca osoba tworzy kąt prosty pomiędzy nogami, a kręgosłupem. Jednak jeśli dobieramy łóżko dla dziecka, musimy wybrać nieco niższe łożko, aby uniknąć zsuwania się z łóżka (nie jest wskazane dla rozwijającego się organizmu, aby zaraz po rozbudzeniu się zeskakiwać z łóżka). Nie należy jednak przesadzać z niskim łóżkiem, ponieważ wstawanie z niego każdego poranka może sprawiać kłopoty nawet dla młodych osób. Kolejna cecha idealnego łóżka, to jego prześwit pod łóżkiem- musimy umożliwić swobodny przepływ powietrza pod stelażem, co jest bardzo ważne dla odpowiedniego wietrzenia materaca, oraz ze strony praktyczej odpowiedni prześwit utrudni kumulowanie się kurzu i ułatwi jego usuwanie. Oczywiście czasem decydujemy się na łóżko z dodatkową komorą na pościel. Wtedy musimy zastanowić się, czy mamy odpowiednią ilość miejsca na wysunięcie szuflady, aby wygodnie wykładać do niej rzeczy. Oczywiście należy też zdecydować, czy mają być to 2 szuflady wysuwane po obu stronach łóżka, czy może lepiej sprawdzi się jedna większa komora. Ostatnim już elementem na który warto zwrócić uwagę, to wysokość zagłówków. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy postawić łóżko pod skosami (wysokość przedniego czoła), lub gdy użytkownik jest wyższy i/lub nadal rosnący ( wtedy wysokość tylnego czoła optymalnie nie powinna wystawać ponad materac).
- Jaki wybrać stelaż?
Wybór odpowiedniego stelaża jest zwieńczeniem odpowiednio dobranego materaca. Dzięki niemu odbierane są obciążenia i rozkładane równomiernie. Jeśli poszukujemy idealnego stelaża, musimy rozważyć dla kogo jest on przeznaczony. Główna różnica w stelażach to ich typ- mogą być stelaże proste, podnoszone od strony zagłówka, lub podnoszone z obu stron. Stelaże proste są odpowiednie dla ludzi młodych, nie obciążonych żadnymi schorzeniami, oraz dla dzieci. Niewątpliwie ich zaletą jest również prostota i niższa cena. Dla osób starszych, z przewlekłymi chorobami płuc, chorobami układu krążenia, lub z problemami gastrycznymi może być potrzebne stałe lub czasowe niewielkie uniesienie zagłówka. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na swoje przyzwyczajenia dotyczące ułożenia ciała podczas snu i bezpośrednio przed nim- w takich przypadkach dobrze sprawdzą się częściowo podnoszone stelaże. Jednak jeśli użytkownikiem będzie osoba mocno schorowana, która cierpi na obrzęki kończyn dolnych, lub po prostu lubi leżeć z uniesionymi nogami powinna rozważyć wybranie stelaża podnoszonego z obu stron. Dla cięższych osób niż 80kg powinniśmy wybrać sztywniejszy stelaż- wtedy zakres ugięcia pozostanie odpowiedni przy większym ciężarze. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na gęstość szczebelków w stelażu- zbyt rzadko rozstawione mogą powodować uczucie zapadania się w materacu. Z drugiej strony zbyt gęste ułożenie uniemożliwia natomiast prawidłową pracę poszczególnych szczebelków. Warto zwrócić uwagę z jakiego drewna jest wykonany stelaż, ponieważ naturalne cechy poszczególnych gatunków drewna (np. buku) będą wspomagały odpowiedni kształt szczebelków i kształtek na ich końcach.
- Jak prawidłowo ustawić łóżko?
Jeśli już wiemy, jakie łóżko powinniśmy wybrać, musimy również poświęcić trochę czasu nad prawidłowym ustawieniem łóżka. Po wyeliminowaniu oczywistych kolizji z obecnymi już meblami czy np. drzwiami, powinniśmy zapewnić też wygodne dojście do łóżka. Dla łóżka pojedynczego lub podwójnego optymalnie przestrzeń pomiędzy brzegiem łóżka najbliższym meblem/ ścianą powinniśmy wygospodarować 80cm (z każdej strony łóżka podwójnego). Dzięki temu bez problemu dojdziemy do łóżka czy wymienimy pościel. Odległość tę można zmniejszyć do około 60 cm (np. z jednej strony), ale wtedy taka przestrzeń powinna nam służyć jedynie jako dojście- w tej sytuacji zmiana pościeli może być kłopotliwa. Oczywiście należy przewidzieć więcej miejsca (około 140cm) jeśli w naszym łóżku przewidziana jest szuflada- musimy mieć odpowiednio dużo przestrzeni na wysunięcie jej oraz wygodne dojście i włożenie rzeczy. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy zdecydować się na postawienie łóżka podwójnego pod ścianą, ale wtedy musimy pozostawić około 100cm po stronie dojścia. Ta odległość jest wystarczająca do minęcia się dwóch dorosłych osób, ale należy pamiętać o kłoptliwym wstawaniu z łóżka osoby która będzie spała bliżej ściany. Aby swobodnie obejść łóżko, również powinniśmy przewidzieć około 80cm od strony nóg.