Pytania?
Czy materac może mieć swoją gęstość? Jeśli tak, to co to oznacza?
W przypadku materaców oraz materiałów z których się je wykonuje bardzo często w żargonie branżowym posługuje się gęstością. Dotychczas klient jedynie otrzymywał informację na temat twardości materaca, co pozwalało zachować przejrzystość informacji.
Niestety jak bywa w przypadku natłoku informacji, gęstość materaca także zaczyna odgrywać kluczową rolę w jego doborze. I bardzo dobrze – dzięki dokładnie określonej gęstości materaca i pianek z których materac został wykonany, pozostaje mniej miejsca na manipulacje marketingowe niekorzystne dla niczego nieświadomego klienta.
Niektórzy producenci stosują materiały o bardzo niskiej gęstości, przez co pianki (i lateks) są nikłej wytrzymałości, a twardość jest podniesiona poprzez stosowanie twardych sprężyn lub mat kokosowych.
Co zyskują dzięki temu? Cenę. Niską cenę. Dlatego zawsze należy dopytywać o gęstość stosowanego lateksu i innych pianek poliuretanowych.
Czy takie materace są złe i niewygodne? Nie. Też mogą być wygodne, ale znacząco spada ich wytrzymałość. Materace o niskiej gęstości stosuje się dla dzieci i młodzieży. Ale osoby dorosłe, szczególnie te dobrze zbudowane, lub z nadwagą, nie wyśpią się wygodnie na takim materacu.
Należy jednak wspomnieć, że różnice między gęstościami u różnych producentów czasem też wynikają z innych technologii. Dlatego jeśli stosowaną gęstością danej pianki jest 65kg/m3, to różnica rzędu 5kg nie jest jeszcze straszna. Taka różnica ma wpływ na twardość i podparcie, ale zasadniczo nie wpływa na wytrzymałość i funkcjonalność materaca. Gdy jednak ta sama pianka (z nazwy) ma gęstość 28kg/m3 – wiedz, że coś się dzieje :)
Poniżej przedstawiamy gęstości pianek ogólnie stosowanych w produkcji materaców. Te gęstości są sprawdzone, bezpieczne i odpowiednio wytrzymałe (w zależności od zastosowania)
-
Latex 1 – 60kg/m3
-
Latex 2 – 65kg/m3
-
Latex 3 – 70kg/m3
-
Pianka Termo-elastyczna (popularnie „memory”) - 50kg/m3
-
Pianka Wysoko-elastyczna (HR-35) – 35kgm/m3
-
Pianka Poliuretanowa Tapicerska/Meblarska (T-25) – 25kgm/m3
W oczy rzucają się dwie, dość niskie, wartości pianki HR oraz T. Czy to oznacza, że są złe?
Nie. Ponieważ te pianki są wykonane materiału o wysokiej sprężystości, można zredukować ich gęstość, a właściwości wygody i dopasowania pozostaną na podobnym poziomie jak w przypadku lateksu.
Materac zawsze należy kupować świadomie, znając jego cechy i parametry. Należy tak samo przykładać wagę do charakterystyki materaca, jak robi się to w przypadku zakupu nowego telewizora, aparatu, telefonu, czy komputera. Każdy chce, aby parametry miał jak najlepsze za jak najlepszą cenę. Materaca tyczy się dokładnie to samo – wszakże to materacu spędzasz minimum 8h w ciągu doby. :)